Річна звітність - ТОП помилок при закритті року та шляхи їх уникнення
Дана стаття ілюстрована скріншотами з програми Бухгалтерія для України редакції 2.0, але подібні питання та ситуації виникають і в редакції 1.2, і в Управлінні торговим підприємством.
Почнемо з переліку питань, які будуть розкриті:
1. Не проводиться Закриття місяця
1.1. не вказані параметри оцінки запасів на дату балансу
1.2. не проводиться документ і помилку не видає
1.3. не розподіляється 39 рахунок
1.4. не розподіляється 91 рахунок
1.5. 91 рахунок закривається на 901, а не на 23
1.6. не розподіляється 231 рахунок
2. Провели визначення фінансових результатів, але рахунок 92 (93, 70, 90) все одно не закрився.
3. В баланс тягне неправильні данні по взаєморозрахунках з контрагентами.
4. Не заповнюється Декларація про прибуток.
Перейдемо до вирішення
1. Не проводиться «Закриття місяця»
Ситуація 1.1.: при спробі провести документ «Закриття місяця» з’являється помилка «не встановлені параметри оцінки запасів на дату балансу» (див. скрін. №1)
Скрін №1
Чому виникає дана помилка? При встановленому прапорці «Регламентні операції по бухгалтерському обліку» в документі «Закриття місяця» програма намагається провести переоцінку запасів на дату балансу, тому якщо налаштування не виконані, про це виводиться повідомлення.
Як налаштувати? Для цього необхідно створити документ «Встановлення цін номенклатури», де будуть зафіксовані ціни на певний тип цін, а також заповнити налаштування «Параметри оцінки запасів» на дату балансу (шлях до налаштування: Головне – Облікова політика – закладка Запаси).
Тут вказується «Тип цін» з документу «Встановлення цін номенклатури» та рахунки доходів і витрат, куди будуть віднесені суми переоцінки.
Як показує практика, далеко не всі бухгалтери вважають потрібним проводити переоцінку запасів, тому для усунення помилки в такому випадку достатньо зняти прапорець «Регламентні операції по бухгалтерському обліку». |
Ситуація 1.2.: Документ «Закриття місяця» не проводиться, і в службових повідомленнях немає інформації про помилку.
Найчастіше така поведінка програми пов’язана з некоректним відображенням «Введення в експлуатацію ОЗ» або «Модернізації ОЗ».
Зверніть увагу! Помилку необхідно шукати в місяці попередньому до дати документу «Закриття місяця». Наприклад, «Закриття місяця» за грудень, отже помилка в даних у листопаді, адже амортизація починає рахуватись з місяця наступного за місяцем введення в експлуатацію.
Які саме помилки шукати по ОЗ? Для документу «Введення в експлуатацію ОЗ» - це коректність проводки Д10 – К15 (не навпаки), наявність суми в проводці, відсутність помилки при проведенні документу. Для документу «Модернізація ОЗ» зверніть увагу на повноту заповнення табличної частини, рекомендується заповнювати її автоматично по кнопці «Заповнити – для списку ОЗ».
Ситуація 1.3.: Документ «Закриття місяця» при встановленому прапорці «Списання витрат майбутніх періодів» видає помилку схожу на таку, як у скрін №2:
«При розподіленні ВМП "Назва ВМП" (податкове призначення "Опод. ПДВ") виявлена проблема. Датою початку розподілу зазначена дата: 01.11.2018, проте, на початок зазначеної дати відсутній залишок на рахунку обліку ВМП. Перевірте дату початку розподілу у довіднику!»
Скрін №2
Така помилка з’являється у випадку, коли в довіднику «Витрати майбутніх періодів» вказаний метод розподілення «Рівними частинами кожен місяць» і при цьому прихід на рахунок 39 по даному об’єкту витрат відбувся пізніше ніж дата початку розподілення. Тобто, якщо надходження послуг проведено 2-им числом місяця, то дату початку розподілу варто вказати з 3-го числа, або вказати метод розподілу «По кількості днів у місяці» (див. скрін №3).
Скрін №3
Ситуація 1.4.: Документ «Закриття місяця» при встановленому прапорці «Розрахунок і коригування собівартості продукції (послуг)» не закриває рахунок 91 за поточний місяць.
Така ситуація відбувається в тому випадку, коли в налаштуванні «Методи розподілу непрямих витрат» (Шлях до налаштування: Головне – Облікова політика – Загальновиробничі) не вказано жодного налаштування, що відповідає накопиченим витратам на рахунку 91.
Ситуація 1.5.: Документ «Закриття місяця» при встановленому прапорці «Розрахунок і коригування собівартості продукції (послуг)» закриває рахунок 91 на рахунок 901 замість рахунку 231 чи 903 (якщо підприємство лише реалізує послуги і не накопичує прямі виробничі витрати).
Якщо в обліку використовується рахунок 23, то така ситуація відбувається в тому випадку, коли в налаштуванні «Методи розподілу непрямих витрат» вказані параметри, що не відповідають накопиченим витратам на рахунку 231. Також розподіл не відбудеться якщо підрозділ (чи податкове призначення), на якому накопичені витрати на 91 рахунку, не співпадає с підрозділом (податковим призначенням) на рахунку 231.
Наприклад: на 91 рахунку в листопаді накопичені витрати на підрозділі «Основне виробництво», в методах розподілу зафіксований спосіб «розподілу по матеріальним затратам» (див. скрін №4). А на рахунку 231 за листопад по такому ж підрозділу витрат за статтею з видом витрат Матеріальні (див.скрін №5) не накопичено витрат. В такому випадку сума 91 рахунку закриється на рахунок 901. Щоб витрати 91 закрились на 231 необхідно переглянути коректність відображення витрат на 231 рахунку та переглянути методи розподілу непрямих витрат.
Скрін №4
Скрін №5
Ситуація 1.6.: Документ «Закриття місяця» при встановленому прапорці «Розрахунок і коригування собівартості продукції (послуг)» не закриває рахунок 231.
Така ситуація виникає у випадку, коли по підрозділу та номенклатурній групі, по яким накопичені витрати (дебет рахунку 231), не відбувалось випуску продукції (кредит рахунку 231), або не проводилась реалізація послуг документом «Реалізація товарів і послуг».
Також витрати не розподіляться, якщо їх зафіксували документом «Інвентаризація незавершеного виробництва».
2. Якщо провели визначення фінансових результатів, але рахунок 92 (93, 70, 90) все одно не закрився.
Документ «Визначення фінансових результатів» з встановленим прапорцем «Закривати доходи та витрати (на рахунок 79) проведений з часом 23:59:59, але рахунок/ рахунки 90 (92, 93, 94, 70, 71 тощо) не закриті (див. скрін №6).
Скрін №6
Така ситуація виникає у випадку, коли є ще якісь документи в системі з такою ж датою та часом, а такого бути не повинно. Як це перевірити? Відкриваємо звіт «Картка рахунку» по рахунку, який не закрився, дивимося за переліком, який документ останній та виправляємо час документу (останнім у звіті має бути «Визначення фінансових результатів»).
3. Якщо в регламентований звіт «Баланс» в графу «розрахунки с контрагентами» тягнеться не така сума, як в оборотно-сальдовій відомості по рахунку.
Як перевірити дані? Навести курсор на необхідний показник в балансі (не підсумковий) і натиснути кнопку «Розшифрувати». В результаті з’явиться вікно з переліком рахунків і сумами, що потрапляють в Баланс. Якщо зробити подвійний клік на сумі розшифровки, то відкриється оборотно-сальдова відомість по рахунку. Оборотно-сальдову відомість слід дивитись розгорнуто по всім групуванням (контрагент, договір, і якщо є третій розріз, документ розрахунку) та з включеною настройкою «розгорнуте сальдо» (див. скрін №7).
Скрін №7
4. Якщо не заповнюється «Декларація про прибуток».
Така ситуація може виникати, якщо в системі не збережений фінансовий звіт, що вказаний в налаштуваннях «Декларації про прибуток» за аналогічний період.
Як перевірити, що в налаштуваннях? Відкриваємо «Декларацію про прибуток», заходимо в налаштування «параметри заповнення» і вказуємо необхідний вид фінансового звіту (див. скрін №8).
Скрін №8
Знаючи, як уникнути найчастіших помилок при закритті фінансового року, ви легко та успішно зможете подати звіт.
Джерело:https://buhgalter911.com/news/news-1042085.html